Shopify VS Woocommerce VS Magento - Koju e-commerce platformu odabrati?



Shopify je gotovo rešenje "ključ u ruke". Za mesečnu pretplatu kod njih dobijate domen, hosting, i kompletno funkcionalnu web prodavnicu. Ostaje vam samo da odaberete temu i da unesete proizvode. Shopify je najbolji izbor za ljude koji nemaju mnogo iskustva sa web tehnologijama, ili nemaju vremena da podešavaju prodavnicu do najsitnijih detalja. Najveća mana Shopify platforme je što vaš sajt zapravo nije vaš. Vi ga samo iznajmljujete mesečno. Što znači da kada prestanete da plaćate pretplatu, gubite i vašu prodavnicu. Ne možete na primer da prenesete svoj sajt na drugi hosting, ili da sačuvate rezervnu kopiju kod sebe na kompjuteru, on jednostavno nije vaše vlasništvo. Shopify u svom najjeftinijem paketu nudi sve osnovne funkcionalnosti koje su potrebne jednom standardnom web Shop-u, ali postoje neki dodaci za koje je potrebno platiti dodatno. Takođe treba napomenuti i da Shopify i pored mesečne pretplate uzima procenat od svake prodaje koju napravite preko njihove platforme. Ono što najviše zanima programere, ali možda i ostale je da ne možete menjati izvorni kod na Shopify sajtu. Možete dodavati custom CSS naravno, ali backend kod je nedodirljiv i nevidljiv.


Primer jedne Shopify teme


Ovo nas dovodi do osnovne razlike u odnosu na Woocomerce. Woocomerce je plagin za WordPress, a WordPress je platforma koja je potpuno otvorena. To znači da možete da skinete na svoj kompjuter celokupan backend i frontend kod, možete da ga postavite na koji god hosting želite, i možete da menjate kod bez ikakvih ograničenja. Uz to ne treba da plaćate nikakvu mesečnu pretplatu, niti će vam uzimati procenat od prodaje. Naravno moraćete godišnje da plaćate hosting i domen koji ste odabrali. Takođe dobijate sve što je potrebno za prodavnicu, ali broj besplatnih dodataka je mnogo veći nego što je slučaj sa Shopify gde se skoro svi plaćaju. Ovde je problem što morate sami da instalirate WordPress, woocomerce, temu i ostale plagine koje želite. Potrebno je mnogo više podešavanja nego na Shopify da bi prodaja mogla da počne. Ipak, na duže staze isplati se čak i platiti stručnjaku da vam sve to podesi. Ovo sve zvuči savršeno, zbog čega se onda veće kompanije i oni sa dubljim džepom odlučuju za Magento?


Primer jedne Woocommerce teme


Magento je Ferari među e-commerce rešenjima. Ono što će zanimati programere je da je za razliku od WordPress-a koji je pisan na zastareli proceduralni način, Magento pisan potpuno objektno orijentisano, po svim najnovijim standardima. Ovo znači lakše, brže izmene sa manje bagova. Magento je od početka pravljen kao e-commerce platforma, dok je WordPress u početku pravljen za blogove. Zbog ovoga Magento ima mnogo više funkcionalnosti i podešavanja specifičnih za web prodaju za koje bi u Woocomerce-u bilo potrebno instalirati posebne dodatne plagin-e. Druga prednost Magenta je bezbednost. WordPress se istorijski pokazao kao omiljena meta hakera, platforma sa velikim brojem sigurnosnih propusta. Ovo je dovoljan razlog da ga veće kompanije zaobiđu. Još jedna lepa stvar kod Magenta za one sa većim budžetom je da pored besplatne nudi i plaćenu opciju koja je u suštini profesionalna tehnička podrška. Ukoliko plaćate pretplatu, bilo koji problem da imate sa platformom stručnjaci iz Magenta će priskočiti u pomoć. To je kao neki vid osiguranja, što bi svakako trebali da imate ukoliko je biznis uspešan i donosi velike prihode. Naravno ako zanemarimo ovu premijum podršku, Magento je potpuno besplatan. Zbog čega onda svi ne koriste Magento? Kada sam govorio o Woocomerce-u pomenuo sam da možete unajmiti stručnjaka da vam instalira i podesi prodavnicu po vašim potrebama. Stručnjaka za WordPress ima mnogo pa im je cena relativno niska. Stručnjaka za Magento je na žalost jako malo, što znači da su jako skupi. Ne može svako da priušti Magento developera, ali ko može definitivno je to najbolji izbor.


Primer jedne Magento teme


Nadam se da sam vam pomogao u razmatranju najboljeg rešenja za vašu web prodavnicu.

Ukoliko sam nešto propustio da razjasnim, postavite pitanje u komentarima i odgovoriću vam čim stignem.

Puno sreće u izradi vaše prodavnice!

Comments

Popular posts from this blog

SEO za 2017

Kako da naučim programiranje?